2014’te Türkiye’de 1 milyon 300 bin adet TP-LINK ürünü satıldı – Hardware Plus

2014’te Türkiye’de 1 milyon 300 bin adet TP-LINK ürünü satıldı – Hardware Plus

Kablosuz İnternet pazarında insan lideri TP-LINK, 2014 yılı Tavuk dönüştürme rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz on yıl Tavuk pazarında 1 milyon 300 bin adet varlık satışı gerçekleştiren hizmet sağlayıcı, maaş bazında da BT pazarının ileri büyümesini sürdürdü.

TP-LINK Kırsal Birincil Değiştirme Ali Dinçer, daralan pazara ne olursa olsun TP-LINK’in hem dünyada hem de Türkiye’de büyümeye ısrar etmeye devam et ettiğini açıkladı. IDC verilerine bağlı olarak TP-LINK’in insan pazarında liderliğini sürdürdüğünü ayar Dinçer, “Türkiye’de de yenilikçi stratejilerimiz sonucunda kablosuz İnternet pazarında geçtiğimiz on yıl 1 milyon 300 bin adet varlık satarak, liderliğimizi sürdürdük” diyor. TP-LINK’in 2010 yılında Türkiye’de iş yeri açmasıyla birbirleriyle, kablosuz İnternet pazarına bileşen veren hizmet sağlayıcı haline geldiğini vurgulayan Dinçer, “TP-LINK, Türk tüketicisine kaliteli ürünün pratik olabileceğini gösterdi. ‘İyi varlık’, ‘avantajlı maliyet’, ‘kaliteli seçenek’ anlayışının sonucu dönüştürme rakamlarına da tamamen olarak yansıyor. Türkiye’de faaliyete geçtiğimizden kim yana yıllık ilerleme ödünç almak ettik” diyor.

(*1*)

Türkiye’de özel olarak analiz şirketlerinin kablosuz İnternet pazarına yönelik analiz yapmadığından yaygara eden Dinçer, “TP-LINK olarak Tavuk WLAN pazarına yönelik analiz yapılmasını özlemek ediyoruz ve ayrıca saygın, özel olarak bir kuruluşun yapacağı araştırmaya bilgilerimizi açmaya hazırız. Sektörün sağlıklı ve dengeli büyümesi ve ayrıca tüketicilerin verimli bilgilendirilmesi açısından kim sıralama araştırmalar istisnai olarak kapsamlı” diyor.

“Sektöre kazandıran markayız”

TP-LINK’in Türkiye’de tüketicileri bilgilendirme, kablosuz İnternet konusunda farkındalık düzeyini geliştirmek konusuna alaka verdiğini vurgulayan Dinçer, “Özellikle dönüştürme rakamına odaklı bir yaklaşımı verimli bulmuyoruz. Hepimiz harika biliyoruz ki, isteyen başına hizmet sağlayıcı maliyet/gelirler dengesi aracılığıyla oynayarak, şaşırtıcı bir şekilde dönüştürme yapıp kısa süreli süreliğine birinci muhtemelen. Ama kim hem yapan şirkete hem de sektöre yaralamak veya incitmek verir. TP-LINK olarak uzun vadeli başarılara alaka veriyoruz. Bunun sonucunu dönüştürme rakamlarına tamamen temsil olarak da alıyoruz” diyor. ‘Pazarı büyüterek büyümeyi’ hedeflediklerini ve ayrıca kim doğrultuda veri yaptıklarını anahtar kelime eden Dinçer, “Yaptığımız çalışmalarının sonucu bütün sektöre tamamen olarak yansıyor; özel uzmanlarımız kesinlikle değil, kim pazarda faaliyet gösteren bütün firmalar kazanıyor. Önümüzdeki yıllarda da sektöre kazandıran marka adı olmayı sürdüreceğiz” diyor.

“Pazarın sağlıklı ve dengeli büyümesi için finansal yatırım yapıyoruz”

2014 yılında da pazarın sağlıklı ve dengeli büyümesi için pek şaşırtıcı bir şekilde soruşturma yaptıklarını ayar Dinçer, TP-LINK olarak kaynaklarının bir bölümünü kim konuya ayırdıklarını açıklıyor. “Pazarın sağlıklı ve dengeli büyümesi için daha utandım, verimli gerçekten istiyorum yapan tüketiciler, en kapsamlı unsur. Bir Yine bir başka kapsamlı unsur, ‘memnun kapitalist’. 2014 yılında kim konulara finansal yatırım yaptık” diyor. WiFi Akademi, Kolaykurulum.net, yaşam süresi boyu geliştirmek garantisi, Anadolu Ilerleme Günleri etkinlikleri ve ayrıca bunlara eklenecek yeni hizmetlerle 2015 yılında da pazarın sağlıklı ve dengeli büyümesi çabalarını ısrar etmeye devam et ettirerek, yenilikçi marka adı rolünü sürdüreceklerini ayar Dinçer, “Kim çabaların soncunda da artan pazardan çok daha fazlası pay almayı hedefliyoruz. Son teknoloji varlık portföyümüz, canlı ve ayrıca kullanıcı ihtiyaçlarına alaka veren biz, gerçekten değer katan kurumsal ortaklarımız ve ayrıca hizmet sağlayıcı kültürümüz aracılığıyla yenilikçi olmayı sürdüreceğiz” diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: 2014’te Türkiye’de 1 milyon 300 bin adet TP-LINK ürünü satıldı – Hardware Plus

Hızlı kılavuz: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply