2015 : Sessiz saldırıların yılı – Hardware Plus

2015 : Sessiz saldırıların yılı – Hardware Plus

ESET, 2015 yılı aracılığıyla gergin global djiital güvenlik ve güvenlik öngörülerini paylaştı. Buna bağlı olarak APT bu nedenle ‘Artırılmış Geri döndürülemez Tehditler’ olarak tanımlanan hedefli saldırılar 2015’e damgasını vuracak. Kim sıralama saldırıların tipik saldırılardan en muazzam farkı; cazibe seçimi, istila süreci yanı sıra sessizliğidir. Tehlike yüksek dönem farkedilmeden sistemde saklanır yanı sıra en ideal zamanda harekete geçer.

 

NOD32 Teknolojisi aracılığıyla proaktif çevrimiçi güvenlik ve güvenlik alanında global öncü olan ESET, geçmek yılı bu nedenle 2014’ü internette artırma tehditler yanı sıra kişisel gizlilik tartışmaları nedeniyle global öncelik yılı olarak tanımlamıştı. Taze yıla ilişkin öngörülerini paylaşan ESET, 2015 yılında ise huzurlu yanı sıra felsefi saldırıların öne çıkacağını spekülasyon ediyor.

Siber suçlular cazibe belirleyip saldıracak

2015 Tehlike Öngörülerini, ESET’in Latin Amerika Analiz Laboratuarı’ndaki uzmanlar hazırladı. Öngörüler arasındaki en uyarı çekicı tanımla, hedefli saldırıların son zamanlarda yıla damgasını vuracağı aracılığıyla gergin.

Harekete geçinceye {kadar} sistemde nazikçe saklanıyor

Artırılmış Geri döndürülemez Tehditler (APT – Advanced Persistent Threats) olarak tanımlanan kim tarz hedefli saldırıların tipik saldırılardan 2 kapsamlı farkı sahip olmak. İlki, saldırıların amaçlarına ulaşabilmeleri için net karar vermek hedefleri vardır. Böylece çevrimiçi dünyaya salınıp, tahmin edilemez stil korumasız kurbanları yakalaması beklenmez. İkinci olarak ise; kim saldırılar yüksek dönem ayrım edilmeden sistemde saklanırlar. Siber kanunları çiğneyen açısından en olgun zamanda tehlike bu nedenle tehlikeli program harekete geçer.

Kim tarz saldırılar geçtiğimiz yıllar içerisinde inanılmaz şekilde büyüdü yanı sıra hızlı büyümeye işlem. 2010 yılında 3 olan APT atakları 2014 yılında 53’e yükseldı. ESET, kim çerçevede 2014 yılındaBlackEnergy veya Windigo Operasyonu tercih saldırıları tanımla etmişti.

Yerleşim sistemleri suçluların ilgi alanı

Online geri ödeme sistemlerinin çoğalması, siber suçluların kim alana ilgisini  artırıyor. 2014’te bir sıralama online cep hizmeti olan Dogevault kullanıcıları cazibe alınmıştı. Bir ek cazibe ise POS makineleri. 2014’te ‘Win32/BrutPOS’ olarak tanımlanmış bir solucan, POS makinelerine saldırmış yanı sıra bireysel şifrelerini geçmiş tarih altına almıştı. POS makinelerine yönelik, kullanıcıların hafıza kartı bilgilerini elde etmek etmeye personel son derece sayıda önemli ölçüde ilgili program bulunuyor. Veriler, kim yöndeki saldırıların artacağını gösteriyor.

Fidye yazılımları

Cryptolocker olarak tanımlanan fidye yazılımları, önemli ölçüde ilgili program geliştiricileri için şiddetli işlerden bir birey haline gelmeye başladı. 2014 yılı sırasında önemli ölçüde ABD’de Yahoo, Match veya AOL tercih pek son derece muazzam kurumsal, kim fidye yazılımlarının sonuç altına girdi. Aralarında Tavuk’nin de bulunduğu pek son derece şehir dışı, sahte e-maliyetler uygulamalarıyla kim saldırılara maruz kaldı. Eyalet konusu kim tehdidin önümüzdeki yıllarda da sürmesi yanı sıra daha da gelişmesi bekleniyor.

Mantıklı eşyalara saldırılar

Smart TV’ler, buzdolapları, otomobiller, pratik gözlükler tercih ağ ilişkili pek son derece son zamanlarda ticari mal, siber suçluların ilgisini çekiyor. Kim yerleşim bölgesi, siber suçlar için kuruluş olan bir yerleşim bölgesi yanı sıra tehditler ancak keşfetme yanı sıra bina evresinde. Dolayısıyla kim cihazlara yönelen tehditlerin 2015’te ancak son derece muazzam problem haline gelmesi beklenmiyor. Ancak kim yöndeki saldırılar, miktarı yüzünden kesinlikle değil tekliği yanı sıra etkileyici yapısı nedeniyle uyarı sıcak kesinlikle olacak.

Olağanlaşan cazibe: Cep telefonu ekipman

Tipik istila yöntemlerinin sanal olarak tamamı {artık} cep telefonu cihazlara uyarlanır hale geldi. Önemli ölçüde ilgili yazılımların gelişimi bak önüne alındığında 2015’te cep telefonu cihazlara yapılan saldırıların artarak sürmesi bekleniyor.

ESET’in 2015 Trendleri aracılığıyla gergin daha sofistike tespitler şu linkten görülebilir:http://www.welivesecurity.com/2014/12/18/cybercrime-trends-predictions-2015/

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: 2015 : Sessiz saldırıların yılı – Hardware Plus

Genel bakış: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply