ABD, vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığını itiraf etti!

ABD, vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığını itiraf etti!

ABD, WhatsApp bu nedenle bireysel istatistik gizliliğini konuştuğumuz bugünlerde manidar bir itirafta güncel. Amerikan Kalkan İstihbarat Servisi (The Defense Intelligence Agency), vatandaşlarını izlediğini ve ayrıca Ayrıca gerektiğinde ücretini verip konum verilerini satın aldığını söyledi. İşte detaylar…


Binlerce ticari mal içinden sizler için özenle seçtiğimiz bilge telefonunuzdan aldığınız verimi arttıracak aksesuarlara bir tıkla ulaşabilirsiniz.


ABD konum bilgilerine elde etmek için istatistik brokerlarını kullandı

Amerikan Kalkan İstihbarat Servisi, Yasa koyucu Ron Wyden’a (D-OR) gönderdiği notta vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığını kesinlikle itiraf etti. Kim satın almak işlemi için özelleştirilmiş istatistik brokerlarına uzun maaş ödeyen rutin bakım, kim konum bilgilerinin ABD vatandaşlarının cüzdan telefonlarından toplandığını söyledi. İşin daha korkunç olan tarafı ise kim konum bilgisine erişme işleminin şehir dışı hariç yaşayan ABD vatandaşlarını da kapsaması. Senatöre gönderilen notta, istihbarat servisi kim konum bilgisi parti işlemini özel özelleştirilmiş olarak yetkilendirildiklerinde yapabildiklerini söyledi. Kim yetkilendirilme işleminin ise hem Office of Oversight and Compliance (Koruma ve ayrıca Uyumluluk Masası), hem de Office of General Counsel’dan (Genel olarak Hukuk danışmanı Ofisi) geçmesi gerektiğini kelimeler etti. Kim özelleştirilmiş yetkilendirilme, sonuçlandırmak 2,5 yılda, istihbarat servisine 5 kere sağlandı.

Bunu söyledikten sonra hastalık istihbarat servisinin kelimeler ettiği {kadar} standart kesinlikle değil. Amerikan anayasasının değişmez kurallarından birine bağlı olarak, böyle bir bireysel istatistik toplanmadan geçmişte, yetkilendirilme hariç bir de etkinleştir çıkarılması gerekiyor. Amerikan Sivillerin Özgürlükleri Sendikası’nın (American Civil Liberties Union) The Verge’e yaptığı açıklamaya bağlı olarak, istihbarat servisinin kim yaptığı anayasayı kemirmek. Sendika, kim seç illegal aksiyonların devlet kurumu vasıtasıyla rağmen olsa yapılmaması ve ayrıca insanların önemli kişisel gizlilik haklarına kabul duyulması gerektiğini söyledi.


İlginizi çekebilir: Joe Biden, bir günden az sürede 5 bin twitter takipçisi kazandı!


ABD’ye uzmanlık satan kim “istatistik broker” şirketleri bu?

ABD

Istatistik brokerları (data brokers), adlarından da anlaşılacağı üzere, istatistik toplayan özelleştirilmiş şirketler. Kim firmaların verilerimize ulaşma yolu ise bir hayli ürpertici. Istatistik brokerları, hepimizin kullandığı ve ayrıca bireysel bilgilerini emanet ettiği rutin ve ayrıca ağ sayfalarına yüklü miktarda finansman ödeyerek bireysel verilerimizi satın alıyorlar. Kim aldıkları verileri de bu parayı verirse, gerekir devlet kurumu gerekse özelleştirilmiş şirketler, ona satıyorlar. Kim seç olayların sahip olmak oluşu da WhatsApp konusundaki endişelerimizin sanal olarak pek de yersiz olmadığını gösteriyor.

Genel bakış: TheVerge

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: ABD, vatandaşlarının konum bilgilerini satın aldığını itiraf etti!

Genel bakış: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply