Akıllı telefon anatomisi – Telefonların içinde ne var, ne yok?

Akıllı telefon anatomisi – Telefonların içinde ne sahip olmak, ne yok?

Akıllı telefon anatomisi kim çarpıcı ve ayrıca elimizden düşmeyen cihazların yapıları, tam olarak nasıl onarılabileceklerininden içindekilerin ne olduğuna {kadar} önemli bir yelpazede uzmanlık anlamına olay.

Akıllı telefon alırken bildirmek ettiğimiz birkaç Şartname sahip olmak gerçekten ama ihtiyatlı telefon anatomisi konusunda istisnai olarak bilgimiz yok. Kimimiz telefonu özel video kamera kalitesine bağlı olarak değerlendiriyor, kimimiz ise telefonun yüksek lig seanslarına dayanmasını istiyor. Bir bir tane daha perspektif, asgari 2 zaman çalışabilecek elektrik pili kapasitesini gereklilik edebiliyor mesela. İşte bütün kim karmaşalar, esasen telefonlarla endişeli bilgimiz arttığında bir bakışta da az istisnai olarak değerlendirebileceğimiz konular haline olay. Böylece bir telefonu aylarca kullanmadan da kimi dinamikler kabaca eşyalar söylemek uygulanabilir hale olay. Ama bir ihtiyatlı telefona ne can verir? Piyasada duyduğumuz MediaTek, ARM, Snapdragon, mAh tercih terimler neye iletişim kazanç? Şirketimiz de size bunları olabildiğince açıklamaya çalışacağız.

Akıllı telefon için olmazsa olmaz: Silikon ruh

Kimileriniz Kirin’leri, Snapdragon’ları, ARM’leri biliyor. Ama bilmeyenler için kim terimler bolca beyin karışıklığı, merkez sayıları yüzünden uygunsuz bilgiler ve ayrıca neyin neye giriş açtığını anlayamamak üzerinden problemler doğuruyor. Burada listeleniyor markaları veya modelleri tartışmayacağız. Burada listeleniyor odağımız, SoC başta aslında olmak üzere bir telefona varlık veren donanımları ve ayrıca neyin ne öneme yaratıcı olduğunu işleyebilmek.

Yonga seti nedir?

Bir ihtiyatlı telefonun kalbinde yatan kişisel özellik, bilgisayar sistemi teknolojilerinde “chipset” olarak görmeye alıştığımız ama {artık} Türkçeleştirerek yonga seti dediğimiz, birden istisnai olarak çipin bir arada bulunduğu bir sistemdir esasen. Telefonlardaki kim sisteme System 10 a Chip, Böylece SoC diyoruz. Özel telefonlara özgü olmayan kim yorumlama, bir bilgisayarı veya elektronik aletler sistemi çalıştırmak için gereken başına şeyin tuhaf bir devre kartına koymak hali anlamına kazanç. SoC’ler, ihtiyatlı telefonların kalbidir ve ayrıca esasen kullandığınız pratik olarak başına şeyi üstünde barındırır.

Telefonunuzun CPU’su (Yer devam ediyor birimi), GPU’su (Fotoğraf devam ediyor birimi), RAM’i, depolaması, video kamera modülü, modem iletişim parçaları, Ayrıca barometre sensörü, ivmeölçeri, pratik olarak başına şeyi. Tabii “başına şeyi” dediğimize bakmayın, aşağıda işi olabildiğince basite indirgemeye çalışıyoruz ki kafalar karışmasın. Yoksa makine içi ölçümleri yapan birkaç bileşenler, pilden {sorumlu} devre kartları tercih yine birkaç benzersiz elementi de telefonun içinde bulabilirsiniz. Ama SoC’ler özelinde onlar esasen bir bütündür ve ayrıca kim bütünü üreten farklı firmalar bulunur. Bizler de kim firmalara alışkınız, bir tarafta Qualcomm Snapdragon’u geliştirirken çeşitli diğer taraftan HiSilicon Kirin SoC’lerini üretir. Yine MediaTek, veya Samsung’un Exynos’ları kim kategoriye girer.

Akıllı telefonlar

Burada listeleniyor bildirmek edeceğiniz kişisel özellik, birkaç benzersiz firmanın benzersiz icat şemalarıyla kim konuya yaklaştığıdır. Yine ihtiyatlı geliştirme dünyasında değerlendirdiğimiz nm (nanometre) aracılığıyla boyutlar küçülür, benzer alana hatta daha fazla transistor ayar imkanı doğar. Aynı şekilde firmaların benzersiz tasarımları benzersiz elementler arasındaki iletişimin süresini de etkiler. Beri elementleri birbirine bağlayan istatistikler yollarının uzunluğu, yalnız bir verinin gideceği süreye de teşvik etmek sağlar. O nedenle esasen kim tasarımların kendi başlarına rağmen cihazlarımızın hızında ayrım edilebilir moda olmasa da teşvik etmek sahibidirler.

1000 TL 6 ihtiyatlı telefonlar | classicultimaterock Özelleştirilmiş

Bütün kim sıkışıklık, gerçekten ihtiyatlı telefonlardaki teknik ilerlemenin önemli ölçüde bilgisayar sistemi tercih örneklere bağlı olarak çok daha hızlı ve ayrıca daha düşmanca ilerlemesine açıklama kaza. Elektrik enerjisi temelli birkaç parçayı bir yere sıkıştırdığınızda, öncelikli derdiniz ısınma kaza. Kim ısınma, düşmanca ilerlemenin sebeplerinden şiddetli bir tanesi işte. Yarı iletken boyutları küçülüp benzer alana hatta daha fazla transistör sığdırmaya başladıkça bunların ısınmasını da engellemek gerekiyor. Ama çeşitli diğer taraftan transistör sayısını geliştirmek, anlaşıldı en basit (yine bayağı basitleştirerek anlatıyoruz) verimlilik artışı yöntemlerinden birisi. Ama çeşitli diğer taraftan, ihtiyatlı telefon kullanıcılarının odağında bir tane daha bir şeyler de sahip olmak.

Bunların başında da elektrik verimliliği olay. Böylece transistörler özel verimlilik artışı için kesinlikle değil, aynı anda işi bölümleyip gereksiz elektrik harcamasını engellemek (ve ayrıca ısıyı kaybetmek) için de kullanılabiliyor. Özel buradaki çelişkiden rağmen esasen bir SoC tasarımının ne {kadar} meşakkatli olduğunu, markayı sevseniz de sevmeseniz de tam olarak nasıl da olarak görmek duymanız gerektiğini anlamışsınızdır şu anda. Zararlı bir lig kim, kazananı ise birkaç telefonun kalbi olmaya kalifiye kazanıyor.

Gelelim merkeze: CPU

Kişisel bilgisayar dünyasından alışkın olduğumuz ihtiyatlı telefon anatomisi içinde yine merkezde olan parçalardan birisi. Akıllı telefon anatomisi ele düşünüldüğünde CPU’lar, telefonlarımızda yaptığımız işlerin devasa kısmını sırtlanan, başına yere emirler yağdıran ve ayrıca fotoğrafınızdan mesajınıza arka uç planda başına şeyi yürüten asıl ünite. Akıllı telefonlarda ismini en istisnai olarak duyduğumuz şirket, esasen ARM. Kuruluşundan gelen başına daim cep telefonu sistemler için geliştirdiği işlemcileriyle mükemmellik yakalayan, ARM Cortex ismiyle birkaç benzersiz cihazda kendisini gösteren kim işlemciler özel ihtiyatlı telefonlarda kesinlikle değil IoT altyapısına yaratıcı birkaç elektronik aletler cihazda da bulunuyor öte yandan. Mimarileri ARMv1’den başladı, ARMv8,2-A’ya {kadar} evrimleşmiş. Bunların gerçekten benzersiz kullanmak odakları sahip olmak. Ama ARM Cortex, az daha önce de dediğim tercih bize en istisnai olarak bilgili itibaren.

Snapdragon, Kirin, HiSilicon, MediaTek markaları SoC’leri yapıyor muhtemelen, ama kim markaların ürünlerinde gördüğünüz CPU’lar ARM mimarisinden çıkıyor. ARM, İngiltere merkezli bir şirket olarak kim firmalara işlemcileri sağlıyor esasen. Şöyle temsil gerekirse: Qualcomm’un ürettiği Snapdragon 625 de MediaTek Helio P MT6755 de ARM Cortex-A53 8 çekirdekli işlemciye sahiptir. Böylece kim SoC’ler benzersiz markalar vasıtasıyla tasarlanmış olsa da, ikisinin de CPU’sunu ARM sağlıyor. O nedenle girişim, önemli CPU performansına geldiğinde kim araçlar arasındaki yegane ayrım istatistikler yollarının kalitesi ve ayrıca uzunluğu olacaktır. Bunlara ek olarak çeşitli diğer bileşenlerin de farklılığı, yine kim Bir çift SoC’yi benzersiz kılan bir şeyler orta. Mesela MT6755 ARM’in Bütçe T860 MP2 GPU’sunu kullanırken, Snapdragon 625 Adreno 506’yı kullanıyor. Birisi 14nm iken, diğeri 28nm’de ve ayrıca kim ısınmadan istatistikler hızına, birkaç benzersiz departmanı etkileyebilecek bir kalite. SoC’nin mimarisi bir noktada buradaki mevzu ve ayrıca gelişmişliğini az da olsa anlatıyor. SoC’lerin performanslarında çeşitli diğer kalemler gerçekten olanaklar etse de CPU’ların kullanışlılık yadsınamaz.

Akıllı telefon anatomisi ve ayrıca işlemcinin kullanışlılık

Burada listeleniyor da bildirmek edeceğiniz ihtiyatlı telefon anatomisi kabaca bir tane daha bir komplikasyon sahip olmak: CPU’ların modellerinden öte izle hızları. Beri ARM Cortex-A53 örneğinden gidecek olursak, 1,8 GHz’de de görebilirsiniz kim işlemciyi, 1,4 GHz’de de, 2 GHz’de de. Kim merkez hızları gerçekten performansı, ısınmayı ve ayrıca nihayet elektrik tüketimini etkiliyor. Aslında merkez sayılarının artışı, birden fazla işlemci çipi modelinin bir arada bulunması ve ayrıca girişim yükünün kim cihazlara bağlı olarak bölünmesi aşağıda gösteriyor kendini. Önemli ölçüde toparla söylediğim kişisel özellik “kümeleme” olarak yaşamak. Böylece şiddetli işlemci çipi çekirdekleriyle çok çok daha az elektrik içme işlemci çipi çekirdeklerini kümeleyerek oluşturulan melez merkez kümeleri sağlanıyor. Burada listeleniyor SoC’nin sorumluluğu, düzgün işi düzgün çekirdeğe verebilmek. Tabii yazılımın da aşağıda kapsamlı mbir sorumluluk oynadığını unutmamak hayati.


ARM mutsuz işlemcileri üretiyor muhtemelen ama onları düzgün kümelemek ve ayrıca verimlilik anlamında kötü adımlar sallamak yine SoC geliştiricilerinin işi. Mesela ARMv8-A serisi çekirdekleri alıp bunları etkili bir şekilde moda kümeleyen Qualcomm, Kryo mikro mimarisini oluşturmayı başardı. Snapdragon 820’nin verimlilik başarısı farklı farklı ARM çekirdeklerinden öte onları etkili bir şekilde moda kullanabilen Kryo sistemine ilişkili.

Telefonun sınırları

İşlemciyle kim {kadar} olanaklar ayırdığımız bol, hemen şimdi işin nispeten daha görsel tarafına odaklanalım. ARM, işlemciler için müşteri yorumu tasarımlar hazırlarken kim işlemciye SoC’de Cevap edecek çeşitli diğer donanımları da yakın sunar esasen. Bir noktada silikon pazarında bir şirket ne {kadar} istisnai olarak şeyi tekelinde toplayabilirse, o {kadar} şiddetli meydana. O nedenle ARM Cortex-A53 örneğinde ARM; Bütçe-T8880 GPU, CoreLink MMU-500 (planı zihin kontrol modülü), Bütçe-DP550 gözünde canlandırmak işlemcisi tercih çözümler sunuyor. SoC’nin bunlardan hangilerini kullanıp kullanmayacağı ise yapımcı firmaya kalmış.

Size işlemcinin özel merkez kesinlikle değil, aynı anda düzgün kümelemeyle verimlilik sağladığından bahsetmiştim az daha önce. Eşdeğer hastalık, SoC elemanlarıyla da bağlı. Çekirdekler mikro mimariyi, o mikro yapısal işlemci çipi modülünü, o modül de SoC’yi doğuruyor dersek, müteakip Bölüm SoC’nin oluşturduğu telefon olacaktır. Yeni gelin, bunu bir Snapdragon örneği üzerinden götürelim: Snapdragon 625, arasında-yükseklik segmentte Qualcomm’un 14nm mimarisine yaratıcı çözümü. Snapdragon 625, bir SoC olarak kendince limitler koyuyor geliştirme anlamında.

akıllı telefon anatomisi HTC
Örneğin Snapdragon 625 upload’da LTE Cat 13, download’da LTE Cat 7 performansına çıkabilen bir makine. Ama Lenovo P2, Cat 6. Elektronik kamera teknolojisinde, Snapdragon 625 24 MP’e {kadar} bir video kamera destekliyor. Ama Lenovo P2’ye dönüp baktığınızda elinizdeki video kamera özel 13 MP. Bilgisayara bağlantıda Snapdragon 625 USB 3.0’ı destekliyor. Ama amiral gemisi telefonlarda rağmen istisnai olarak benzersiz gördüğümüz kim kalite tabii ki Lenovo P2’de yok. Yerleşim olarak 1080p veya 1900×1200 (WUXGA) desteğine yaratıcı. P2 ise Full HD’yi istiyorum etmiş durumda.

Buradan ne çıkarıyoruz peki? SoC’lerin sunduğu bir özel sahip olmak esasen. Kim özel, telefon üreticilerine bir kaynak niteliği taşıyor. SoC’nin kaldırabileceği optimum geliştirme değerleri Qualcomm tercih üreticiler vasıtasıyla planlanırken ona bağlanacak olan modüllerin güçleri ve ayrıca kapasiteleri telefon üreticilerine kalıyor. Kesinlikle SoC’nin sunduğu kim etik, yakın muhteşem bir elektrik pili tüketimi ve ayrıca sıcaklık artışı olarak karşımıza çıkabilir, o nedenle telefonun kalınlığı tercih tasarımsal konulara da giriliyor bir taraftan.

akıllı telefon anatomisi

Böylece anlayacağınız, bir SoC’nin neler sunacağı kişiye özel becerisiyken telefon tasarımcıları böylece kim {kadar} benzersiz çözümler ve ayrıca modellerle karşımıza çıkıyorlar. 2016’nın amiral gemilerinin pratik olarak hepsinde Snapdragon 820 olmasına bile, cihazlarınbirbirinden benzersiz bileşenlerinin, elektrik pili boyutlarının, elektrik pili boyutuyla düzgün orantılı olmayan kullanım sürelerinin, benzersiz gözünde canlandırmak teknolojilerinin olmasının sebebi de budur.

Peki, ne yapmalı?

Kim dosyayı sonuna dek okuduysanız eğer, esasen ne telefon seçmede eskisine bağlı olarak daha iyisiniz, ne de birisine Işaretçi verirken daha kendinizden emin konuşacaksınız. Başta da söylediğim tercih, telefon seçimini tetikleyen onlarca benzersiz açıklama sunabilirsiniz. Ama girişim elimizdeki, birkaç işi Kendi insafına bıraktığımız cihazımızın tam olarak nasıl çalıştığına geldiğinde ihtiyatlı telefonlar bütün dürüstlüğümle birer tasarım harikaları. Hataları olan modeller elbet meydana, kimi teknolojiler düşünüldüğünden çok çok daha az verimlilik ve ayrıca hatta daha fazla kayıpla kurtulmak büyük olasılıkla karşımıza. Ama bir noktada elimizde tuttuğumuz ihtiyatlı telefonlar, ufak birer kültürel medya oyuncağından daha fazlası ve ayrıca nispeten da olsa saygıyı kalifiye ediyorlar.

– Sarp Kürkcü

 

Başlangıç ​​ kurulum tanınmış: Hardware Plus Broşür (Şekil:: 47 – 2017 tören)

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Akıllı telefon anatomisi – Telefonların içinde ne var, ne yok?

Hızlı kılavuz: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply