Alder Lake-S DDR5 RAM desteğiyle sağlam gelecek gibi görünüyor

Alder Lake-S DDR5 RAM desteğiyle sağlam gelecek gibi görünüyor

Intel firmasının gelecek 10nm mimarili işlemcisinin tasarım numunesi bir benchmark testinde belirdi. Iddiaya göre big.LITTLE altyapılı Alder Lake-S işlemci çipi i9-9900K çipini geride bırakıyor.


Aynı zamanda bilgisayar sistemi almayı düşünüyorsanız; 807-3.999TL arası başına kullanıma pozitif sağlam bilgisayarlar için kim listeye bir bkz isteyebilirsiniz.


2021 sonlarına düzgün gelmesi planlanan Intel gelecek yaratılış işlemcisinin farklı benchmark gözlem internette ortaya sonuç. Bunlardan birisinde ise DDR5 RAM desteği görülebiliyor. Aynı anda işlemcinin hayati izle hızını 2.2GHz olarak görüyoruz. Kim da hayati izle frekansı açısından Alder Lake-S işlemcilerde şimdiye {kadar} gördüğümüz en uzun tempo.

12.yaratılış işlemcilerin testlerinin görüntülendiği kuruluş Geekbench 4.4 olarak karşımıza çıkıyor. Yine de Videocardz vasıtasıyla iletildiğine bağlı olarak değerlendirme son zamanlarda işlemcinin mimarisini ayırmak etmede zorlanmış durumda. Öyle ki artırılan izle hızında 27.2GHz frekansı dayanıklı. Bunun da fark edilir bir stil bir hatadan ibaret olduğunu görüş etmek akıllara durgunluk veren kesinlikle değil.

Daha ileri de ilettiğimiz üzere işlemci çipi 8 uzun performanslı “Golden Cove” çekirdeklerinin ve; 8 de “Gracemont” isimli performans çekirdeklerine yaratıcı. Önemli izle hızının ise hangi çekirdekten ölçüldüğü bilinmese de sözde Gracemont çekirdeklerinden olduğu görüş ediliyor.

Alder Lake-S, i9-9900K’yı geride bırakıyor

İşlemcinin 2.2GHz hızı, tuhaf grup çekirdekli ve ayrıca 3.6GHz tempo yönetici i9-9900K’dan çok az gibi duruyor. Yine de Geekbench 4.4 etkinlik skorlarında Alder Lake-S’in i9-9900K’yı tuhaf çekirdekte 100 puana Yerel alan geçtiğini görüyoruz. Çeşitli çekirdekte ise tahmini 12.000 kredi notu varyasyon aracılığıyla fark edilir bulmak ayrım atıyor.

Ancak değerlendirme edilen tasarım numunesi yaklaşık tanıdık olmayan ancak istisnai olarak nokta olduğunu unutmamak gerekir. Gerçeği nedeniyle son zamanlarda de Alder Lake-S işlemcisiyle alakalı özel işlemci çipi frekanslarına da şahit olmuştuk. Böylece tam burada görülenin de bir tane daha bir işlemci çipi mi yoksa eski versiyonların daha yükseltilmiş bir türü mü olduğu bilinmeyen.

Ama söylediğimiz gibi Alder Lake-S işlemcilerinin sözde DDR5 RAM destekli olacağını söyleyebiliyoruz. Bunun yakın işlemci çipi PCIe 5.0 desteği de sunacak. AMD Ryzen işlemcileri tarafında ise şimdilik böyle bir atak göremesek de; AMD firması 2022’de çıkması planlanan 5nm ve ayrıca Zen 4 mimarilerinin DDR5 an ve ayrıca PCIe 5.0 desteğinin olacağını belirtiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Alder Lake-S DDR5 RAM desteğiyle sağlam gelecek gibi görünüyor

Hızlı kılavuz: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply