Alg proteinleri ile görme engelli bir insan, kısmi olarak görebiliyor!

Alg proteinleri ile görme engelli bir medeniyet, kısmi olarak görebiliyor!

Genetik terapisi yanı sıra optogenetik (ışığı yoluyla yanı sıra etnolojik alanı yardımıyla kafatası hücrelerini araştıran bir bilimsel araştırma dalı) çalışmaları sonucunda, görme kaybına yaratıcı bir medeniyet {artık} kısmi de olsa görebiliyor. Kim gelişmedeki önemli ise ışığa eğilimli alg proteinleri.


Çeşitli diğer konularda bulundu güncellemeler: Huawei, HarmonyOS 2.0’ı 2 Haziran’da tanıtacak!


Işaret etmek konusu görme engelli tüketici, danışmanlık yanı sıra özelleştirilmiş gözlükler yardımıyla yaya geçidinin çizgilerini yanı sıra bazı cisimleri algılayabildi. Kişinin görme olayı ise bak içerisine yerleştirilen alg proteinlerinin, çevredeki cisimler ileri bak gezdirildikçe uyarılması yanı sıra kim uyarıları beynin serebral korteksine iletmesi şeklinde gerçekleşiyor. Tabi tanıdık olmayan kişi bir proteinden itibaren uyarıların kafatası vasıtasıyla algılaması için ise özelleştirilmiş bir soruşturma yapılmış. Bu nedenle medeniyet beyni, alglerin aydınlatma sensörlerinden itibaren verileri işleyebilir hale getirildi.

Düzeltmek görme yetisi kazandıran kim çaba, PIONEER adı çünkü, genetik terapisi yanı sıra optogenetiği birleştiren bir Medikal Klinik soruşturma. 2020 yılının sonlarından çünkü 7 adet hastaya, aydınlatma algılama geni taşıyan bir enfeksiyon enjekte edilmişti. Şu ciddi {kadar} kesinlikle haberimize sorun olan kim kişide etkili olundu. Tabi ilerleyen zamanlarda çeşitli diğer hastaların da etkili olma ihtimalleri bulunuyor.

Projeyi yürüten Basil Üniversitesi‘nden Dr. Botond Roska yanı sıra Pittsburgh Üniversitesi‘nden Dr. José-Alain Sahel, “Kim çalışmalarımızın devasa bir yenilik yaratmasını umuyoruz.” dedi.

Peki kim çaba için alglerin seçilmesinin sebebi ne?

Işaret etmek konusu tüketici, retinada ışığı algılayan nöronları yavaşça yok eden etnolojik bir sağlık sorunu olan Retinitis Pigmentosa’ya yaratıcı 58 yaşında bir şahıs. Tahmini 40 sene geçmişte kim hastalığa yakalanan adamın görüşü o günden çünkü o {kadar} kötüye gitmişti ki, aydınlatma parlamalarını rağmen pirzola ezici algılıyordu. Retina gözün içine, arkada merkez banliyö bir bölüm. Göze giren aydınlatma ışınlarını algılayarak, Rodopsin adı çünkü proteinler ile ışığı enerji sinyallerine çevirerek beyne iletiyor.

Retinitis Pigmentosa hastalığında, retinadaki ışığa eğilimli kabin tabakası yaralamak veya incitmek görür fakat retinanın desteklemek kalanında bir yaralamak veya incitmek oluşmaz. Dr. Roska yanı sıra Dr. Sahel’in ekibi ise ışığı algılamamıza kullanışlı olan Rodopin proteinlerinin yerini alacak bir şeyin arayışına girmişler. 10 sene eski bir düşünce olan kim projede alg proteinlerini kodlayan genleri alarak, memelilerin kafatası hücrelerine yerleştirmeyi düşünmüşler.

İlerleyen zamanlarda nörobilimin en yaygın bilinen kollarından bir birey olan optogenetik ile farelerin beyinlerine türünün tek örneği alg proteinleri yerleştirmiş. Fiber optik kablolarla bir nöronu, kendinden emin dalgalanma boylarındaki aydınlatma yoluyla uyarmışlar. Özet olarak ise Bilgisayar faresi beyni vasıtasıyla işlenen bir enerji sinyali elde etmek edilmiş. Böylelikle bir yosun proteini ile beyindeki nöronların ışığı, enerji bilgiye dönüştürülmesi yetenekli. Buradan hareketle tamamen aynı şeyi çatlamış gözler ileri risk fikri ortaya çıkmış.

Yarı insan yapımı bak ile görme

2014‘te MIT‘den Dr. Ed Boyden‘ın geliştirdiği, kehribar rengi aydınlatma aşağıda etkinleşen ChrimsonR proteini, ekibin son zamanlarda çalışmalarında kullanılmaya başlandı. ChrimsonR, çeşitli diğer seçeneklere kıyasla çok çok daha az tehlikeli olmasından dolayı optogenetik alanında gerçekten fazla kullanılıyor.

ChrimsonR’yi kodlayan genler, enfeksiyon tabanlı bir paylaştırma için hazırlandı yanı sıra hastanın asgari gören gözüne enjekte edildi. Ekip, gözler yanı sıra kafatası ile çevrili etkileşim kuran gangliyon hücrelerini cazibe alarak bunu uyguladı. Dr. Sahel, kim yer değiştirme ile hastanın işlevselliği oyalanmak eden hücrelerini dönüştürüp teşvik için optogenetiği kullandıklarını söyledi.

Kim tanıdık olmayan kişi proteinlerin, hastanın gözüne işlemesi sayısız ay sürmüş. Kim zaman çerçevesi zarfında ekip, sarhoş hayatta bütün renkleri ilgili görsellerin monokrom bir sanatsal haline dönüştürebilen bir aydınlatma kaynağı geliştirdi. ChrimsonR proteini, vaktinden önce de bahsettiğimiz üzere kesinlikle kehribar rengi aydınlatma aşağıda çalışabiliyor. Ekibin geliştirdiği aydınlatma kaynağı ile hastanın, uygulanabilir olduğunca daha son derece sanatsal veriyi algılaması uygulanabilir kılınmış.

Dr. Ed Boyden

Haberin başında bahsettiğimiz özelleştirilmiş gözlükler ise ekibin geliştirdiği sistemi taşıyor. Kim program dışarıda dünyadaki görüntüleri yakalayıp, en sağlıklı detayına {kadar} ayrıştırdıktan sonradan tamamen aynı görüntüyü kehribar rengi ışıkla yapılmış garip canlı bir hale getiriyor yanı sıra kim ışığı hastanın retinasına yansıtıyor. Kim Bir nevi sinemada, tahmin aletinin perdeye görüntüyü yansıtması tercih bir hastalık söyle konusu.

Yaralı, temel görme içgüdüsü kazandırmak hesap çeşitli bak yer değiştirme ettirme egzersizi yaptı. Bakışlarının yönünü varyasyon eder hale gelince gözlüklerden yansıyan aydınlatma ışınlarına dikte dikkate alın için gözlerini yer değiştirme ettirebildi. Yaralı {artık} gözlüklerle hep birlikte bir nesneyi algılayıp, ona verimli uzanabiliyordu. Gözlükleri olmadan kesinlikle hiçbir şey algılayamasa da hastada, gözlükler takılıyken alg tedavisi uygulanan gözü ile nesneleri parmakla gösterecek {kadar} düzelme kaydedildi. Fakat nesneleri saymak konusunda daha ziyade zorlanan yaralı bunu söyledikten sonra %63 hassas payıyla kim işleri tamamlayabildi.

Ekip, yaralı üzerindeki sınamalarını uygulanabilir olduğunca sarhoş aktif güvenli ve emniyetli yaptı. Resmi olmayan hayattaki ışıklandırma mevsim yanı sıra lambaların türü tercih çeşitli değişik etkenden dolayı düzeltme gösteriyor. Eskimiş bir resim tonu, cisimlerin üzerine eklenmiş belirgin {gri} bir filtre yanı sıra aşağı kontrastlara yaratıcı durumlarda sihirbaz yaralı nesneyi algılayabildi.

Görme engelli hastanın beynindeki enerji dalgalarını izleyen güvenlik kaskı

Beynin alglere adapte olması

Görme engelli bir insanın gözüne alg proteini enjekte ederek daha ziyade olsun görmesini vermek dikkate değer bir düşünce. Fakat esas dikkate değer olan bölüm beynin kim tanıdık olmayan kişi proteine uyumluluk sağlayarak, vücudun kişiye özel proteiniymiş tercih sinyallerini yorumlayabilmesi.

Hastanın son zamanlarda gözleri yanı sıra gözlüklerinin işlevini bağlı kalarak etmek için ekip, beynin enerji sinyallerini kafatası derisi üzerinden algılayabilen bir güvenlik kaskı ile serebral korteks etkinliğini ölçtü. İlginç bir moda trendi korteksin, son zamanlarda bak ile görmeyi öğrendiği doğrulandı. Hastanın beyninden alınan enerji sinyallerde, kişinin önüne bardak konulup desteklemek alınması esnasındaki işaret değişimlerinde net bir varyasyon olduğu gözlemlendi.

Rehber: singularityhub.com, Nature Medicine

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Alg proteinleri ile görme engelli bir insan, kısmi olarak görebiliyor!

Rehber: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply