Android sürümlerinin kısa tarihi – Hardware Plus

Android sürümlerinin kısa tarihi – Hardware Plus

2007 yılından verilen hayatımızda olan Android çalışma sistemi, geçmek yıllar sırasında özellikle pratik telefon pazarını kesinlikle değil çeşitli pazarı kökten değiştirdi. Peki aslen Android sürümünün kod adının Petit Four olduğunu biliyor muydunuz? Android 1.1 numaralı sürüme bunu göz önünde bulundurarak kim etiket, Fransız kökenli bir bisküvinin ismiydi yanı sıra hoş aracılığıyla ilişkilendirilen Android sürümlerinin ilki olmuştu.

Android sürümlerinin kısa tarihi yanı sıra adaptasyon

Petit Four‘un ardından global olarak sunulan aslen devasa geliştirmek T-Mobile G1 modeliyle birbirleriyle çıkan Android 1.5 Cupcake oldu. Ardından ise 2010 yılının ile çevrili eşdeğer 2.0 ila 2.1‘i komşu Eclair aracılığıyla tanıştık. 2010 yılının kaçınılmaz olarak ise 2.2 Froyo sürümü geldi. O zamanlar Android, bir yılda 2 devasa Android sürümünü dağıtıyordu.

Daha sonradan itibaren 2.3 Gingerbread sürümü için PC’nin Windows XP’si seç yıllarca yaşamaya ısrar eden yanı sıra ölmeyi redden bir tasarım oldu. Beri 2012 yılından 2013 yılının sonuna {kadar} liderliğini kimseye bırakmadı. Ginderbread’in ardından itibaren yanı sıra 3.x sürümleri için kullanılmış Honeycomb ise özellikle tabletler için kullanılmış yanı sıra şimdilerde çoktan unutan bir tasarım olmuştu.

2013 yılına geldiğimizde büyük icat değişiklikleri itibaren Android 4.0 Ice Cream Sandwich aracılığıyla tanıştık. Beklenmedik bir şekilde ardından ise Google, tasarım güncellemelerini bir yıla uzattı yanı sıra Android 4.1 yanı sıra 4.3 sürümlerini komşu Jelly Bean geldi.

Android 4.4 sürümü için Google aslen kez bir marka adı aracılığıyla anlaştı yanı sıra sürümün ismi KitKat oldu. Olağan şartlarda sürümün ismi Key Lime Pie olacaktı bunu söyledikten sonra Nestle aracılığıyla yapılan aranjman sonuçlandırmak dakikada işleri değiştirdi. Kim sürümün ardından ise Materyal icat anlayışını hayatımıza sokan Android 5.0 Lollipop aracılığıyla tanıştık. Lollipop aracılığıyla birbirleriyle Dalvik istifa etmek oldu. Daha sonradan ise tasarımsal açıdan inanılmaz devasa yenilikler sunmayan, daha inanılmaz işlevselliğe odaklanan Android Marshmallow‘a Merhaba dedik.

Yukarıdaki grafikten görebileceğiniz üzere adaptasyon, Android Jelly Bean‘in ardından önemli ölçüde oranda kayıp yanı sıra Android 7.0 Nougat aracılığıyla sonuçlandırmak çıkan Andorid Oreo sürümüne {kadar} eşdeğer rakamlar görüyoruz. Önümüzdeki MWC 2018 etkinliğinde çeşitli Android Oreo’lu telefon tanıtılacak yanı sıra aslında özellikle %1 olan Oreo adaptasyonunun nispeten daha artması bekleyen.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Android sürümlerinin kısa tarihi – Hardware Plus

Genel bakış: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply