Apple ProRAW formatı nedir? Nasıl kullanılır? – Hardware Plus

Apple ProRAW formatı nedir? Nasıl kullanılır? – Hardware Plus

Apple, iPhone 12 serisiyle birbirleriyle iPhone kullanıcılarının hayatına ProRAW (iPhone 11 Pro seç çeşitli diğer iPhone modellerinde yok) diye bir görüntü formatı soktu, peki kim nedir? Kesinlikle iPhone 12 Pro ve ayrıca iPhone 12 Pro Max modellerinde bulundu ProRAW uygun, kullanıcılara çektikleri fotoğraflar ileri %100 yönetmek mal sahibi olabilme imkanı veriyor.


İlginizi çekebilir: Intel uygulamalarını Apple’ın M1 çipiyle çalıştıran Rosetta 2 nedir?


Apple ProRAW formatı, mantığı itibarıyla sanal olarak teknolojinin toparla harikası olarak adlandırabileceğimiz bir kalite kesinlikle değil. Fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız aslında tipik olarak RAW terimiyle alakalı bilginiz vardır; yine de, uzmanlarımız kim rehberimizde ProRAW terimiyle aslen defa karşılaşan kullanıcılara deneyim veriyor olacağız.

Görüntü formatları 101: RAW aracılığıyla çeşitli diğer formatlar arasındaki farklar neler?

Başına şeyden geçmişte ProRAW formatını daha detaylı anlayabilmek için, konuyla yönetmek alakası olduğundan dolayı tipik olarak görüntü formatlarından ve ayrıca kim formatların öneminden uzun değil bahsetmek gerçekten istiyorum. Zaten toplum ileri çok görüntü formatı bulunuyor, yine de mobilde en inanılmaz kullandıklarımız JPEG, HEIC ve ayrıca PNG. Genellikle telefonumuzla çektiğimiz fotoğraflar o anki tercihimize ilişkili olarak otomatikman kim formatlardan biriyle galeriye kaydediliyor.

Fakat telefonumuz kim formatlarla çekilen görüntülerin farklı renkler dengesi ve ayrıca kontrastı seç ayarlarıyla oynuyor ve ayrıca kendi benliğimiz tartışmak istediğimizde elimiz kolumuz ilişkili kalıyor. Gerçeği nedeniyle JPEG formatı araştırma çalışması mantığı itibarıyla aslında görüntüyü işleyerek kaydettiği için, üzerine sahiplik katmaya çalıştığımızda haliyle resim pişmemiş halinden inanılmaz türünün tek örneği bir hal alıyor. Deyim yerindeyse pişmiş aşa su katmış seç oluyoruz.

temsili resim

JPEG formatıyla çekilen fotoğrafları, her türlü bir tatlıcıdan satın alma ettiğiniz künefe seç düşünün. Tadını sonra beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz orası belirgin, ama en nihayetinde o künefeyi tatlıcı tam olarak nasıl yapmışsa siz onu yiyorsunuz ve ayrıca ileri her türlü bir düzeltme yapma imkanınız da bulunmuyor. İşte tamamen aynı akıl yürütme JPEG seç görüntü formatları için de hakiki. Çekmiş olduğunuz JPEG formatlı bir görüntünün beyaz renkli dengesi, kontrastı, farklı renkler dengesi seç büyük detaylar telefonunuz vasıtasıyla {otomatik} olarak ayarlanıyor.

Olmuş gelelim, RAW ya da ProRAW adını verdiğimiz görüntü türlerinde ise böyle bir sıkıntımız yok. Temel bir tabirle “görüntünün pişmemiş hali” olarak adlandırabileceğimiz RAW, çekmiş olduğunuz fotoğraflar ileri hiçbir oynama/sıkıştırma yapmadan direkt olarak pişmemiş haliyle fotoğrafı telefonunuza kaydediyor. Haliyle siz Adobe Photoshop Lightroom seç bir cep telefonu resim şart uygulamasında o fotoğrafı daha efektif bir biçimde düzenleyebiliyorsunuz.

Künefe örneğinden ayrılmak çıkarak RAW formatını şöyle anlatabiliriz: Bütün bütün künefe malzemelerinin önünüzde olduğunu düşünün, yapılışına ve ayrıca koyulacak eleman miktarlarına {kadar} çevresinde fakir siz yargı vereceksiniz. Kim durumda künefe sizin kontrolünüzde gel gidiyor, Böylece siz tam olarak nasıl yaparsanız tadı da o doğrultuda gidiyor. İşte RAW dediğimiz görüntü formatının bütün olayı tipik olarak bundan ibaret.

Apple ProRAW formatı nedir?

apple proraw iphone 12 iphone 11

Öyle zannediyorum ki, RAW formatının mantığını anladıysanız Apple ProRAW terimine de {artık} düzgün hakimsinizdir. Apple, iPhone 12 serisini tanıtmasıyla beraber iPhone 12 Pro ve ayrıca iPhone 12 Pro Max (iPhone 11 Pro seç iPhone 11 serisinde bulunmuyor) kullanıcılarına ProRAW sayesinde RAW fotoğraflar çekebilme imkanı vermeye başladı. Belge uzantısı olarak DNG’yi kullanan ProRAW sayesinde çektiğiniz görüntüler ileri telefonunuz hiçbir oynama yapmıyor ve ayrıca pişmemiş haliyle fotoğrafı telefonunuza kaydediyor.

Kim sayede VSCO, Adobe Lightroom ya da istediğiniz her türlü bir iPhone resim şart uygulaması aracılığıyla çektiğiniz RAW görüntüleri düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin fotoğrafın beyaz renkli dengesinde bir rahatsızlık bul ettiniz, kim bozukluğu pişmemiş görüntü üzerinden kendinize bağlı olarak istediğiniz seç düzeltebiliyorsunuz.

Apple ProRAW tam olarak nasıl etkinleştirilir?

Apple ProRAW özelliğini iPhone cihazınızda artırmak için şu adımları bağlı kalarak al:

  1. iPhone ayarlarını açın.
  2. Elektronik kamera bölümüne içine girmek.
  3. Biçimler bölümüne içine girmek.
  4. Buradan Apple ProRAW seçeneğini etkinleştirin.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Apple ProRAW formatı nedir? Nasıl kullanılır? – Hardware Plus

Rehber: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply