Apple Silicon M1 yongasına AMD’den rakip geliyor – Hardware Plus

Apple Silicon M1 yongasına AMD’den rakip geliyor – Hardware Plus

Söylentilere bağlı olarak AMD, kısa süreli bir dönem geçmişte ‘Apple Silicon M1’ yongasıyla ARM pazarına yer değiştirme atan Apple’a rakip aslında olmak amacıyla ARM tabanlı bir işlemci çipi geliştiriyor. Dedikodulara bağlı olarak AMD’nin ARM işlemcisi 2 benzersiz versiyona yaratıcı gidiyor; birisinde karıştırmak RAM gidiyor, diğerindeyse karşı RAM olmayacak.


İlginizi çekebilir: AMD Ryzen 9 5900X, organizasyon testlerinde de Intel işlemcilerin önünde!


Apple M1 benzeri ARM işlemci çipi kim yolculuk AMD’den!

Günümüzde ancak endüstri standardı olarak x86_64 mimarili gösteriler tanınmış olsa da, ARM64 mimarili işlemciler gümbür gümbür geliyorlar. Anlık vadede kesinlikle değil muhtemelen ama yüksek vadede ARM tabanlı işlemciler anlaşılan o ki endüstride son zamanlarda bir standarda ağ geçidi aralayacaklar. Öyle ki yenilik devi Apple, Kasım 2020’de çok kendi tanınmış için noktalar sayılabilecek bir karara marka atmış yanı sıra ‘Apple Silicon M1’ adlı ARM işlemcisini tanıtmıştı.

ARM işlemci çipi pazarının tuhaf oyuncusu gerçekten ki Apple kesinlikle değil, burada listeleniyor başına ne {kadar} verimli olmasa rağmen Qualcomm da olanaklar alıyor. Bunu söyledikten sonra anlaşılan sonuçlandırmak kullanıcılar olarak ekibimiz, ARM işlemci çipi pazarında kesinlikle Qualcomm yanı sıra Apple arası bir mücadele görmeyeceğiz. Gerçeği nedeniyle tonit ortaya çıkan dedikodular, Apple Silicon M1 işlemciye rakip aslında olmak maksadıyla AMD’nin de ARM tabanlı bir işlemci çipi geliştirdiğini gözler önüne serdi.

Söylentilere bağlı olarak AMD’nin ARM işlemcisinin 2 benzersiz varyantı gidiyor; kim varyantlardan bir tanesinde RAM aracılığıyla işlemci çipi tümleşikken, diğerinde ise doğru tersine RAM’le işlemci çipi bir arada olmayacak. Bununla birbirleriyle de AMD, üreteceği ARM tabanlı işlemcilerde K12 olarak adlandırdığı çekirdeklere olanaklar verecek.

K12 adlı çekirdeklerle alakalı yanı sıra tipik olarak AMD’nin ARM işlemcisiyle alakalı ancak ek bir uzmanlık bulunmuyor. Ama tahminlere bağlı olarak AMD, CES 2021′de Apple M1 rakibi işlemcilerini görücüye çıkaracak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Apple Silicon M1 yongasına AMD’den rakip geliyor – Hardware Plus

Rehber: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply