Audi, yeni nesil çekiş gücüne geçiş yapıyor – Hardware Plus

Audi, yeni nesil çekiş gücüne geçiş yapıyor – Hardware Plus

Audi vasıtasıyla yeni nesil Formula E karıştır arabalarında olarak kullanılmak için üretildi elektrik enerjisi aktarma sistemleri minik ama çok güvenilir. Yeni sistemlerde olarak kullanılmak için üretildi elektrik motoru, bataryanın komisyon 95’lik gücünü tekerleklere aktarıyor.


İlginizi çekebilir: 2.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan, 800 beygirlik Audi TT RS!


Audi, medya sitesinden duyurdu

Çok kendi sitesinden duyurduğu yazıyla Alman tedarikçi, en sonuçlandırmak çıkaracağı Formula E karıştır arabasının özelliklerinden bahsetti. Yeni nesil karıştır el arabası veriminde yanı sıra vücut ağırlığı tasarrufunda görünür bir bina aracılığıyla kader. Çeşitli diğer takımlarla özdeş olarak karbon dioksit fiber bir gövdeye yaratıcı gidiyor olan E-Tron FE07, yine özdeş 18 inçlik Michelin kaldırım lastiklerini yanı sıra 52 kWh’lık McLaren bataryayı sisteminde barındıracak. Yine de kim takıma yeni bir elektrik enerjisi aktarma sistemi ekleyecek olan Audi’nin umudu, kim iyileştirmenin 2021 Formula E döneminde aracı bir yer değiştirme öne geçirmesi.

MGU05 jeneratör motoru aracın yeni merkezini oluşturacak. Sıfırdan uğraşmak kilometreye 2.88 saniyede çıkabilecek olan araba 335 beygir elektrik enerjisi sağlayabilecek. “Atak yöntem” dilek edilmesi durumunda ise kim elektrik enerjisi 382 beygire {kadar} çıkabilecek. Kim da aracın en uzun tempo olarak kararlı 240 km’ye {kadar} çıkabilmesi anlamına olay.

Yine de yeni itibaren sistemle beraber kim elektrik enerjisi ayrılmak inanılmaz daha doğru yansıyacak iyilik duruyor. Tazminat 95’lik bir verimlilik aracılığıyla satış elemanı MGU05, Mahindra racing iyilik rakipleriyle boy ölçüşecek duruma geldi. Bununla da yetinmeyen elektrik motoru, Formula 1’in hibrid elektrik enerjisi ünitelerini de sanal olarak ikiye katladı. Buna ayrıca, Audi’nin söylediğine bağlı olarak, yeni tasarımı yanı sıra olarak kullanılmak için üretildi karbon dioksit fiber materyalleriyle birlikle elektrik enerjisi ünitesinin ağırlığı 35 kilograma {kadar} indi. Kim rahatsızlık da elektrikli aracın dolu ağırlığını çok azalttı.

Audi

Audi’deki hükümet kim performans gelişmelerinin pratikte misafir arabalarında daha da vaktinden önce olarak kullanılmak için üretildi “ultra hafiflik” teknolojisinden geldiğini belirtti. Bununla endişeli olarak da Audi Formula E takımı yöneticilerinden Allan McNish, Formula E‘de üretilen yazılımların da şirketlerin genel olarak müşteri modellerine geleceğine inandığını söyledi. Bileşenler yapmak için sınırlı imkanları olduğunu ayar McNish, yazılımlardan daha inanılmaz yararlanabileceklerini yanı sıra bunun ileri yoğunlaştıklarının da altını çizdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Audi, yeni nesil çekiş gücüne geçiş yapıyor – Hardware Plus

Hızlı kılavuz: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply