Bakanlık, scooter yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladı

Bölüm, scooter yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladı

Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanlığı bu akşam düzenlediği toplantıda, yüksek süredir demek scooter düzenlemeleriyle alakalı çalışmaya başladığını açıkladı. Yapılacak kısıtlama çerçevesinde, elektrikli {bisiklet} ve ayrıca scooter’ların önemli ölçüde web sitesi trafiği akışına zararının önlenmesi amaçlanıyor.


İlginizi çekebilir: Elektrikli 2021 Mercedes-Benz EQS, eleme süreci edilirken yakalandı!


Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanlığı, bu akşam Vaiz Adil Karaismailoğlu ve ayrıca sektördeki çeşitli diğer katılımcılarla ortaklaşa bir Mikro Hareketlilik Yoğunlaşmak Sınıflandırma Toplantısı düzenledi. Toplantıda elektrikli araçların Tavuk’deki yaygınlığından ötürü ulaşımdaki kullanışlılık vurgulandı. Aynı şekilde idari ajans, e-scooter’lar aracılığıyla alakalı yapılması planlanan düzenlemelerden da bahsetti.

Kim bağlamda başlangıçta olarak, faaliyet izni toplamak için başvuruda bulundu e-scooter firmalarının, cep telefonu uygulamasının olması ve ayrıca sunucularının da Tavuk’de olması isteniyor. Aynı şekilde aslında medeniyet genelinde kullanılmakta olan 4.6 bin adet e-scooter sayısının, 2024 yılına {kadar} 6 katına çıkabileceğinin de anahtar kelime edildiği kim toplantıda, mikro hareketlilik araçlarının çevreciliğinden de bahsediliyor. Buna bağlı olarak araçların, Uluslararası gerçekleşen her yıl bazda 1.7 milyar gölge karbon dioksit salınımını azaltacağı söyleniyor.

Mikro Hareketlilik Yoğunlaşmak Sınıflandırma Toplantısı’nda, Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanı Karaismailoğlu birkaç açıklamalarda hediye. Bakanın anahtar kelime ettiğine bağlı olarak şu en kısa sürede ülkemizin nüfusunun %92′sinden fazlası şehirlerde ve ayrıca alan merkezlerinde yaşıyor ve ayrıca sonuç olarak e-scooter’lar, kim açıdan ulaşımda kendine kapsamlı bir tesis ediniyor. Aynı şekilde otomobil ve ayrıca şirketlerin aslında lisanslarının olmamasının devasa bir zorluk oluşturduğunu da anahtar kelime eden Vaiz Karaismailoğlu, kim engellerin aşılması noktasında ortak ve ayrıca ısmarlama sektörün şirket birliği sağa olmasının öneminin altını çizdi.

İşte bütün kim şirket birliklerini tedarik ve ayrıca sorunları adres için sektörde pozitif gereksinimler oluşturulacağını söyleyen Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanı, “Vatandaşlarımızın hem güvenliğini hem de en mükemmel standartlarda seçenek almasını sağlıyoruz.” diye konuştu.

Scooter yönetmeliğinin başlangıçta detayları beli oldu

Bakanlık scooter

Toplantıda Vaiz Adil Karaismailoğlu, zaman sınırı, gözetim araçlarının kullanılması ve ayrıca tempo sınırı kombine aslında olmak üzere e-scooter’ların ulaşımdaki yerine dair başlangıçta düzenlemelerden bahsetti. Buna bağlı olarak, şehirler arası yöntemler (PL) ve ayrıca En büyük tempo sınırı 50 km/kol saati üzerinde olan kara yollarında e-scooter’ların kullanılmaması isteniyor. Çeşitli diğer düzenlemeler ise şu moda:

  • E-scooter’ı hepsi birden çeşitli tüketici kullanamayacak
  • E-scooter’da özellikle özel mülk taşınacak
  • Yayaları, engellileri ve ayrıca yaşlıları akıllara durgunluk veren duruma sokmayacak moda kullanılacak
  • Başlık, dizlik, reflektör ve ayrıca kazak seç gözetim ekipmanlarının kullanılması istenecek
  • Firmalar, ile bağlantı çekirdek ya da cep telefonu alışkanlık üzerinden kullanıcıya güçlendirmek sağlayacak
  • Görüntü kirliliğine faktör olmayacak moda kullanılması gerekecek

Benzer şekilde e-scooter’ların başına şehirde çok sayıda düzenleyici araçlarıyla takip bir moda kullanılması doğru de planlamalar yapılması, yönetmeliğin öngördüğü düzenlemeler ortasında tesis alıyor. Bir çeşitli diğer devasa ilgilendirmek ise yerlilik. Bundan sonra Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanlığı, e-scooter’larda kullanılacak bileşenler ve ayrıca yazılımların mükemmel kültürel olmasını öner edecek. Aynı şekilde kültürel öğe kullanan firmalara da yatıştırmak sağlanacak.

Tavuk’de 3 bin e-scooter kullanan tüketici sahip olmak

Scooter

Ulaştırma ve ayrıca Tesisler Bakanı’nın açıkladığına bağlı olarak aslında Tavuk’de 35 1000 adet e-scooter kullanan 3 milyonu aşkın tüketici sahip olmak. Üstelik e-scooter’lar, geniş kapsamlı dönemi hasebiyle insanların olasılık taşıma aracı arayışına girmesinden dolayı trafikte kapsamlı bir ivmeyle yaygınlaşmaya peşini bırakmamak, sürdürmek. İşte Vaiz Karaismailoğlu da açıkça kim duruma bildirmek çekerek, sağa bulunduğumuz dönemin şartları gereğince dahiyane adımlarla çalışmalarına tempo verdiklerini anahtar kelime etti.

Esasında düzenlemelerin garip sebebi, e-scooter’ların geniş kapsamlı döneminde yaygınlaşması kesinlikle değil. Böyle bir atılımın gelmesini aslında bekliyorduk, yine de geniş kapsamlı dönemi kim düzenlemenin hızlanmasını tetikledi. Çeşitli diğer taraftan e-scooter’lar, sessiz olmaları ve ayrıca karbon dioksit emisyonu bakımından da istisnai olarak ekosistem dostu olduğu için benimseniyor. Konuşmasında kim hususa da bildirmek çeken Vaiz, mikro hareketlilik araçlarının yaygınlaşmasına faydalı aslında olmak ve ayrıca seyahatin belli gereksinimler çerçevesinde dikkatle bir moda yapılması amacıyla başlangıçta çalışmalara başladıklarını söyledi.

İlgili çalışmalarda bildirmek edilecek devasa husus, e-scooter’ların kentsel sağa geçit güvenliğine etkileri ve ayrıca altyapısal birtakım koşulların belirlenmesi noktasında gidiyor. Vaiz Karaismailoğlu, kim ilgilendirmek üzerinde önemli ölçüde durduklarını belirterek, ortaya koydukları vizyonun, geçit kapasitelerinin doğru kullanılması, çevreye verilecek kapasite zararların azaltılması ve ayrıca web sitesi trafiği güvenliğini artan noktasında olduğunu kaydetti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Bakanlık, scooter yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladı

Rehber: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply