Dünya Atletizm Komitesi prototip ayakkabıları yasaklıyor

Dünya Atletizm Komitesi prototip ayakkabıları yasaklıyor

Atletizm müsabakalarında bazı sporculara kişiselleştirilmiş üretilen prototip ayakkabıların “uzmanlaşmış doping” etkisiyle, yarıştaki derecelerde kayda gerçekten değer dönem farkları yaratmasından ötürü yarışta olarak kullanılmak için üretildi ayakkabılara gereksinim getirildi.


İlginizi çekebilir: 2020’de Nokia 8 kiralama – Topla uygun fiyatlı mı?


 

Atletizmin kontrol birimi olan Dünya Atletizm Konseyi vasıtasıyla duyurulan son zamanlarda gereksinim çerçevesinde, yarışmacı sporcuların kullandığı ayakkabılara dair bir gereksinim getirildi. Prototip ayakkabıların kullanılması yasaklandı yanı sıra 30 Nisan‘dan gelen yasal kesinlikle olacak kurala bağlı olarak, sporcunun kullanacağı ayakkabının, iddia konusu yarışın tarihinden asgari 4 ay geçmişte perakende satışına başlanmış bir önyükleme olması gerekiyor. Ayakkabılar özel sağlık ve zindelik gerekçeleri ya da sanatsal bakış açısı hesap kişiselleştirilebilecek.

“Etik olmayan rekabeti caydırmak için” önyükleme teknolojisi doğal dışı bırakılacak

Dünya Atletizm Konseyi başkanı Sebastian Coe “Bütün önyükleme sektörünü pazarlık bizim işimiz kesinlikle değil fakat seçkin sporculara kişiselleştirilmiş ayakkabılarla ortaya çıkan mantıksız rekabeti cesaretini kırma bizim işimiz” dedi. The Guardian vasıtasıyla yapılan habere bağlı olarak Nike ZoomX Vaporfly NEXT% ayakkabısının koşuculara, karıştırmak esnasında 1-2 an civarı dönem avantajı sağlayarak “uzmanlaşmış doping” sonuç yarattığını fakat ancak onaylı ayakkabılar ile çevrili olduğu belirtiliyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Dünya Atletizm Komitesi prototip ayakkabıları yasaklıyor

Rehber: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply