EVDE YAPMAK İÇİN UYGUN TEMEL SPOR HAREKETLERİ

Ekipmansız bir halde evde yapabileceğin egzersiz hareketleriyle formunu korumaya devam edebilirsin.

Senin de tamamımız benzer biçimde spor salonunda antrenman yapmayı özlediğini tahmin ediyoruz. Ancak evde kalmaya devam ettiğimiz bu günlerde, formunu korumayı sürdürmen için kendi vücut ağırlığından faydalanarak yapabileceğin bazı temel hareketler var. Ekipman kullanmadan, yalnız bir mat kullanarak yapabileceğin bu evde egzersiz hareketleri, yağ yakmak, kaslarını şekillendirmek ve zindeliğini geliştirmek için birebir.

Peki evde egzersiz hareketlerini yaparken iyi mi bir yol izlemelisin? Senin için listeleyeceğimiz bu temel hareketleri bir dairesel antrenman biçiminde yapmalısın. Her egzersizi sana belirttiğimiz sayıda tekrarlamalı ve beş hareketin tümünü, dinlenmeden tam bir set halinde tamamlamalısın. Set bittiğinde iki dakika kadar dinlen, arkasından tüm seti kondisyonuna nazaran bir ya da iki kez daha tekrarla.

Evde Spor Hareketleri: Squat

Ayaklarını omuz genişliğinden birazcık daha geniş bir halde aç ve mümkün olduğunca dik dur. Kollarını vücudunun önünde, omuz hizasında, düz bir halde tut, böylece kolların yere paralel olacak. Hareketin tamamında belin hafifçe bükük, üst gövden ise mümkün olduğunca dik olmalı. Karın kaslarından destek alarak kalçalarını geriye doğru it ve dizlerini bükerek vücudunu olabildiğince aşağı indir. Bu pozisyonda birazcık durakladıktan sonrasında başlangıç ​​konumuna geri dön. Bu bir tekrardı. Squat’ı bir sette 15 ile 20 yine içinde yapmalısın.

evde spor hareketleri

Evde Spor Hareketleri: Eğimli Şınav

Şınav pozisyonu al, sadece ellerin zemin yerine bir kutu, bir sehpa ya da bir iskemle benzer biçimde yerden yüksek bir yüzeyde olsun. Unutma, ellerini yerleştirdiğin yüzey ne kadar yüksek olursa, egzersiz o denli kolay olur. Vücudun ayak bileklerinden başına doğru düz bir çizgi oluşturmalı. Vücudunu, üst kolların dirseklerinin altına gelene kadar bükmeden indir. Bu pozisyonda durakla ve mümkün olan en kısa sürede kendini başlangıç ​​konumuna geri it. 12 ila 15 yine yap.

Daha fazla gör:  NEDEN AĞIRLIK ANTRENMANI YAPMALISIN? KUVVET ANTRENMANLARININ 6 FAYDASI

evde spor hareketleri

Evde Spor Hareketleri: Kalça Kaldırma

Dizlerin bükülü ve ayakların yere düz basacak şekilde sırt üstü yere yat. Kollarını 45 derecelik bir açıyla yanlarına yerleştir. Şimdi karnını mümkün olabildiğince içeri çekmeye çalış ve düzgüsel şekilde nefes almaya devam et. Core kaslarını sıkı tutarak kalçalarını sık ve yerden kaldır. Vücudun omuzlarından dizlerine dek düz bir çizgi oluştursun. Kalçalarını sıkmaya devam ederek beş saniye durakla hemen sonra gövdeni başlangıç ​​pozisyonuna getir. 10 yine yap.

evde spor hareketleri

Evde Spor Hareketleri: Yan Plank

Dizlerin düz olacak şekilde sağ tarafının üstünde mata uzan. Üst vücudunu sağ omzunun altında duran sağ dirseğin ve önkolunla destekle. Sol elini sol kalçana yerleştir. Karnını içeri çek ve düzgüsel şekilde nefes alırken bu şekilde tut. Sonra vücudun ayak bileklerinden omuzlarına kadar düz bir çizgi oluşturana kadar kalçalarını kaldır. Core kasların tamamen sıkılı olduğunda pozisyonu 30 saniye süresince koru. Ardından aynı hareketi sol tarafınla tekrarla.

Eğer yan plank senin için zorsa, hareketi beş saniye tutup beş saniye dinlenerek toplamda 30 saniye süresince yapabilirsin. Bir öteki kolay alternatif ise hareketi, dizlerini 90 aşama büküp yere yasladığın alt bacaklarından destek alarak yapmak olacak.

evde spor hareketleri

Evde Spor Hareketleri: Y-T-I Raise Hareketleri

Bu birbirine benzeyen üç hareketten oluşan bir kombinasyondur. Her raise hareketini 8 ila 12 yine içinde, dinlenmeden ve birbiri ardına yapmalısın. Diğer bir deyişle, 8 ila 12 yine Y raise, derhal sonrasında 8 ila 12 yine T raise ve arkasından 8 ila 12 yine I raise yapmalısın.

Y Raise

Kollarını vücuduna 30 derecelik bir açı oluşturacak şekilde dümdüz yere uzat. Böylece vücudun bir Y harfi oluşturacak. Avuç içlerin birbirine dönük olmalı, bu pozisyondayken kollarını kaldırabildiğin kadar yukarı kaldır.

Daha fazla gör:  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI GERÇEKTEN BİR MUCİZE Mİ?

T Raise

Bu hareket Y raise’e fazlaca benzer, yalnız kolların, başparmakların yukarı bakacak şekilde vücuduna dik bir açıda durmalı. Böylece vücudun bir T harfine benzeyecek. Ardından kollarını mümkün olduğunca yukarı kaldır.

I Raise

Bu kez kollarını, vücudun ayaklarından parmak uçlarına kadar düz bir çizgi oluşturacak şekilde, dümdüz öne uzat. Avuç içlerin, elinin başparmakları yukarı bakacak şekilde birbirine bakmalı. Ardından kollarını olabildiğince yükseğe kaldır.

Bu hareketler haricinde MACFit’in toplumsal medya hesaplarını ve Youtube kanalını takip etmeni tavsiye ederiz, böylece canlı gösterilen online derslere katılarak değişik egzersizler de deneyebilirsin.

Sie sehen Beitrag: EVDE YAPMAK İÇİN UYGUN TEMEL SPOR HAREKETLERİ

Website :https://classicultimaterock.com/

Kategori: YAŞAM

Leave a Reply