Fazla Tuzlu Sele (Siyah) Zeytini Tuzsuz Yapmak Tarifi, Nasıl Yapılır? (Resimli)

Sele Zeytin Nedir? Sele Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin bitki üstünde karanlık ya da kızıl olan zeytinler toplanarak yapılır. Toplanan bu zeytinlerin, Daha önce hiç bir kimyasal eleman kullanmadan, basitçe sodyum ile birlikte içindeki rahatsız suyu atması tedarik edildi zeytindir. Diğer zeytinlere bağlı olarak daha tuzludur. Fakat tuzlu olmasına ne olursa olsun, yapılış süreci itibariyle en dengeli zeytindir.

Serin, kurumak güneş enerjisi almayan {bir yerde} mufaza edilir. Çuval ya da sandıklarda yapılır. Şu sebeple zeytin su bıraktıkça, rahatsız suyunun atılması gerek. Sele zeytinin yapılması esnasında, ara ara tuzunun karıştırılması ve ayrıca rahatsız suyunun atılması gerek. Bu yüzden şu anda çuval ya da konteyner (köfün) benzer biçimde suyu çıktıkca {otomatik} atılabilecek kaplar seçilir.Eğer içinden su atılmayacak kesinleşmiş kaplar (bidon) seçilirse, rahatsız suyu içinde kalacağı için zeytin son derece leziz olmaz.

Fazla Tuzlu Sele Zeytinin Tuzunu Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Sele zeytin yüksek fırsat tuzlu su içinde kalmış olduğu ve ayrıca bu yöntem yapıldığı için genel anlamda hep tuzlu meydana. Hatta bazıları o {kadar} son derece tuzlu meydana ki basitçe gerilim hastaları için kesinlikle değil, dengeli millet için sihirbaz yemesi sert meydana.

Peki fazla tuzlu olarak satın aldığımız karanlık (sele) zeytinin tuzluluğunu tam olarak nasıl giderebilirsiniz?

Fazla tuzlu olan sele zeytinlerinizi, tüketmeden bir gece öncesinde sirke içinde bekletirseniz, ertesi zaman kahvaltınıza Baştan sona tuzsuz bir zeytin al edersiniz.

Sirkede bekttiğiniz de sele zeytinin hem içindeki tuzu hem de üstünde tuzu atar.

Suda bekleterek de tuzluluğunu azaltabilirsiniz. Fakat suda beklettiğiniz zeytin basitçe üstündeki tuzu atar. Tamamamen tuzsuz bir zeytin al edemezsiniz.

Sirkede Beklettiğiniz Zeytini Nasıl Tüketebilirsiniz?

Sirkede beklettiğiniz zeytini sağlama yapmadan geçmişte suda yıkamalısınız. Aksi taktirde üstünde sirke kokusu kalacaktır. Yıkadıktan daha sonra zeytinyağlı, kekikli olarak Sabah yemeği sofralarınıza koyabilirsiniz.

Daha fazla gör:  Mücver Tarifi Oktay Usta | Yemek Tarifleri (Adım Adım Resimli Anlatım)

Afiyet İle Kalın,


Gönderiyi görüyorsun: Fazla Tuzlu Sele (Siyah) Zeytini Tuzsuz Yapmak Tarifi, Nasıl Yapılır? (Resimli)

Kaynak:https://classicultimaterock.com

Kategori: yemek tarifi

Leave a Reply