Komşu Kunduzlar Türk ve Dünya Masalları, Hikayelerinden Seçmeler

masal okuKomşu Kunduzlar

Komşu Kunduzlar

Bir varmış bir yokmuş. Ağaçların içinde şırıl şırıl akan güzel bir dere varmış. Bu derede bir de kunduz ailesi yaşarmış. Hani şu marangoz olan kunduzlardan bahsediyorum. Ağaç dallarını ustaca üst üste koyup baraj kurarlar ya, işte onlardan!…

Bir gün anne kunduz, yavrularıyla karşı derede yaşayan annesini ziyarete gitmiş, Nine kunduz ve torunları bu işe oldukca sevinmişler. Ee, neşeli olunca da süre su benzer biçimde akarmış. Bu sefer de öyleki olmuş. Saatler kanat açmış, günler de uçup gitmiş bir kuş benzer biçimde.

Bir hafta sonrasında kunduzlar yuvalarına dönünce oldukca şaşırmışlar. Yabancı bir kunduz gelip onların iki kavak ötesine yerleşmiş. Anne kunduz bu duruma oldukca içerlemiş. Gitmiş komşu kunduzun yanına. “Hoş geldin!” bile demeden, verip veriştirmiş.

– Sen ne hakla gelip bizim yakınımıza yuva yapıyorsun, diye çıkışmış. Komşu kunduz, onun bu sözleri karşısında şaşırıp kalmış;

– Niye kızıyorsun komşu, demiş, Allah’ın koca deresi sana da yeter, bana da! Anne kunduzun kızgınlığı daha da artmış, Açmış ağzını, yummuş gözünü.

– Hayır! Komşu falan dinlemem ben! Su, senin artıklarını alıp benim yuvama getirecek. Onlarla uğraşacak hâlim yok! Ya bugün bozarsın yuvanı ya da ben yapacağımı bilirim!

Akşam olmuş, çekip giden yok! Gece yarısı olmuş, yuvayı bozan yok! Herkes uykuya dalınca anne kunduz, sükunet içinde yeni komşusunun yuvasına gitmiş. Yuvadaki ağaçların bağını çözmüş. Ne olduysa o süre olmuş. Koca koca odun parçaları yürümüş üstüne. Bir de barajda biriken sular saldırı etmesin mi! Anne kunduz, canını zor kurtarmış. Fakat yuvası ve evlatları onun kadar talihli değilmiş. Yuvası darmadağın olmuş, yavruları da sele kapılıp gitmiş. Yavrular, hem lıkır lıkır su yutuyor hem de bağırıyorlarmış.

Daha fazla gör:  Kurt İle Köpek Türk ve Dünya Masalları, Hikayelerinden Seçmeler

– Anne, ne olur kurtar bizi!

Anne kunduz bir taraftan çocuklarını kurtarmaya çalışıyor, bir taraftan da bağırıyormuş.

– Lütfen yardım edin! Yavrularımı sel götürüyor!…

Komşu kunduz, kendisini kısa sürede toparlayıp desteğe koşmuş. Anne kunduzla beş yavruyu da kurtarmışlar. Tabi anne kunduz ne diyeceğini bilememiş, Olayı duyan Kral Kunduz, tüm kunduzları toplamış ve onlara şu şekilde demiş:

– Haksızlığa uğradığınız süre, onu gidermek için haksızlık yapmayın!

O günden sonrasında kunduzlar, birbirleriyle oldukca iyi geçinmişler. Aralarındaki soranları hep iyilikle çözmüşler.

Bestami YAZGAN

Masal Denizi


Ekleyen : dersimiz.com
Okunma : 26144 kez


tags
Komşu Kunduzlar masal oku masal sitesi çocuk masalları eğitici masallar öğretici masallar en güzel masallar hayvanlı masallar okul öncesi masalları

box
Leyla pınar Dudoglu :Süper süper valla bundan sözlü olduk.

SÜPER!

box
Rqfik :Okuma metni guzel hem de heyecanlı bu hikayeler yazanlara oldukca teşekkür ederim

box
Türkçe öğretmeni Semra ac :Türkçe öğretmeni olarak Afiyet olsun Fazlaca teşekkürler dersimiz.com

Sie sehen Beitrag: Komşu Kunduzlar Türk ve Dünya Masalları, Hikayelerinden Seçmeler
Website :https://classicultimaterock.com/
Kategorie: cocuk-hikayeleri

Leave a Reply