Mariana Çukurunun Dibinde Ne Var?

Daha önce tüplü dalış yaptıysanız, dalış sırasında bir noktada bazı nahoş duygular deneyimlemişsinizdir. Kulaklarınız tıkanır ve artan basıncı ciddi olarak hissetmeye başlarsınız. Fakat eğer her şeyi doğru yaptıysanız, endişe etmenizi gerektirecek bir şey yoktur. Peki, ya Mariana Çukurunun dibine dalmış olsaydınız ne olurdu?

Mariana Çukuruna inmek için, okyanusun en derin noktasına ulaşmalısınız. Yani Mariana Çukurunun güney kısmına. Burada, 10.984 metrelik baş döndürücü derinliğiyle, Challenger çukuru karşınıza çıkacak. Hatta bazı araştırmacılar, buranın daha derin olduğunu ve 11.034 metreye ulaştığını belirtiyor! O kadar ki, dünyadaki en büyük dağı olan Everest’i buraya koysaydınız, dağın zirvesi ve deniz yüzeyinin arasında hâlâ 2 kilometrelik bir boşluk kalırdı.

ZAMAN BİLGİLERİ:

Challenger çukuru ne kadar derin? 0:46

Dünyanın en derin insanı 2:04

Alacakaranlık kuşağı 2:57

Gece yarısı kuşağı 4:25

Burada hangi canlılar yaşıyor? 5:55

Mariana Çukuruyla ilgili şaşırtıcı bilgiler 6:52

#MarianaÇukuru #Okyanus #olumlubak

ÖZET:

– Çünkü derinlere indikçe, tüm yönlerden sizi sıkıştıran, görünmez bir kuvvet hissediyorsunuz ve basınç, her geçen saniye artıyor. Bu, okyanusun sizi ezmeye başlayan ağırlığı.

– İnsanlar, herhangi bir sorun yaşamadan genellikle 3 ila 4 atmosferlik basınçlara dayanabilirler. Yani 40 ila 43 metreye kadar yapacağınız dalışlarda bir sorun yaşamazsınız.

– Dalışınız sırasında, çevrenizin giderek karardığını fark edeceksiniz. Çünkü okyanusun gün ışığı bölgesini ardınızda bırakıyor ve daha derinlere, alacakaranlık bölgesine inmeye başlıyorsunuz.

– Yüzeyden 332 metre derine indiniz ve bu, şimdiye kadar bir dalgıcın indiği en derin seviye. Rekorun sahibi, Ahmed Gabr, bu derinliğe sadece 12 dakikada indi fakat yüzeye yeniden çıkması yaklaşık 15 saatine mâl oldu.

– Bence en iyi seçenek bu fikirden vazgeçip, derin dalışlar için tasarlanmış bir denizaltıya binmek!

– Varış noktasına ulaşmanız yaklaşık 2,5 saatinizi alacak.

– Bu nokta da 200metrede başlıyor. Çevrenizde hareket eden deniz canlılarının siluetlerini hâlâ seçebilirsiniz fakat her şey sadece gölgelerden ibaret.

– Denizaltınızın dışındaki basınç, kelimenin tam anlamıyla nefes kesici. Deniz seviyesinde tecrübe ettiğiniz atmosfer basıncından 1.000 kat daha yüksek!

– Ayrıca, eğer denizaltınız yeterince dayanıklı değilse, Challenger Çukurunun dibinde anında ezilir ve bir alüminyum folyo oluverir.

– Dahası, denizaltınızın çevresindeki sıcaklık dondurucu seviyelerdedir. 1 ila 4 derece arasında değişir.

– Ve son olarak, çıplak gözle göremeseniz bile, burası 200’den fazla mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor.

– Challenger çukuru her ne kadar okyanusların en derin noktası olsa da, dünyanın merkezine en yakın yer değildir.

– Mariana çukuru, dünyadaki en eski deniz yataklarından biridir! Araştırmacılar, buranın yaklaşık 180 milyon yaşında olabileceğini iddia ediyor!

– Çukurun dibinde, yüksek asitli sıvılar salgılayan hidrotermal ağızlar vardır.

– Çukurun dibi, yapışkan, sarı ve gri karışımı bir tortudan oluşur ve oldukça yumuşaktır. Bunlar, su basıncı nedeniyle ezildikten sonra denizin dibini boylayan şeylerin kalıntılarıdır.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için:
Olumlu bak kanalına abone olmak için:
5 Dakikada Hallet Kizlar:
GERÇEK HİKAYELER:

Müzik, Epidemic Sound:

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):

OLUMLU BAK
[vid_tags]
https://www.youtubepp.com/watch?v=MhSSBF_Gm9A
#Mariana #Çukurunun #Dibinde #Var

You are reading post: Mariana Çukurunun Dibinde Ne Var?

Leave a Reply