PROTEİN İÇEREN BESİNLER: PROTEİN ALABİLECEĞİN EN İYİ KAYNAKLAR

Günde ne kadar protein tüketmelisin? Protein alabileceğin en iyi kaynakları biliyor musun? Proteine dair merak ettiğin tüm detayları senin için derledik.

Neden Proteine İhtiyaç Duyarız?

Protein, vücudundaki doku, kas ve hücre yapımı ile hormon ve antikor üretimi benzer biçimde birçok mühim fonksiyondan görevli temel bir gıda maddesidir. Bu yüzden de hepimiz beslenmesinde proteine gerekseme duyar. Ancak bilhassa dayanıklılık sporları yada ağırlık emek vermesi antrenmanları yapıyorsan protein alımını artırmanın sayısız yararını görebilir ve kas kütlenin artışını deneyimleyebilirsin.

Yapılan bilimsel emek harcamalar ek olarak yaşı ilerleyen insanların protein tüketmesinin faydalarını ortaya koyuyor. Bundan dolayı protein yaşlanmanın bununla beraber getirmiş olduğu kas kaybını azaltıyor.

Ne Kadar Protein Tüketmelisin?

Bir çok şahıs için vücut ağırlığının 1 kilogramı başına, günlük 0,8 ila 1 gram arası protein tüketimi öneriliyor. Ağırlık kaldıranlar yada güç sporlarıyla ilgilenenler içinse bu doz 1,4 ila 2 gram içinde değişiyor. Proteini bilhassa de egzersiz sonrası tüketmek oldukça mühim zira bu, kaslarının iyileşmesini ve gelişmesini sağlıyor. Kaslarının protein sentezlemeye en fazla yanıt verdiği süre olan egzersizin ilk 30 dakikası içinde 15-25 gram arası oranda protein tüketmen de bir öteki tavsiye.

Fazlaca Fazla Protein Tüketirsem Ne Olur?

Bir çok şahıs için günlük tüketilmesi ihtiyaç duyulan protein miktarı sıhhatli ve dengeli bir beslenme ile kolayca sağlanabilir. Sağlık uzmanlarının, erişkin fertleri günlük almaları ihtiyaç duyulan protein miktarının iki katından daha fazlasını tüketmemeleri gerektiği mevzusunda uyardığını da belirtmek gerek. Bundan dolayı fazla protein tüketimi, uzun solukta kemik erimesi riskini artırma yada mevcud bir böbrek hastalığını ciddileştirme benzer biçimde sorunlara yol açabiliyor. Beslenme uzmanları protein alımının günün öğünlerine yayılması icap ettiğini de söylüyor.

Daha fazla gör:  EVDE YOGA NASIL YAPILIR? DOĞRU BİR YOGA PRATİĞİ İÇİN 8 ÖNERİ

Şimdi yüksek oranda protein içeren gıdalara göz atalım.

Yüksek Oranda Protein İçeren Besinler

Proteini hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan alabilirsin. İşte beslenmene eklemen ihtiyaç duyulan protein deposu gıdalar.

Yumurta

Orta boy bir yumurtada ortalama 6 gram protein bulunur. Güne adım atmak için sıhhatli bir omlet iyi bir tercih olacak. Aynı zamanda spor sonrası iyileşme günlerin için de…

Süt

Süt ürünleri proteinle dolu olmalarının yanı sıra kemik gelişimine yardım eden kalsiyumu da ihtiva ederler. Çikolatalı süt spor sonrası kaslarını iyileştirmek için tüketebileceğin en klasik ara öğünlerdendir. Bunun yerine süt bazlı bir orman meyveli smoothie de içebilirsin.

Yoğurt

Yoğurt da protein zengini gıdalardan biri. Eğer laktoza duyarlıysan beslenme uzmanına danışarak yoğurt tüketebilirsin. Bundan dolayı yoğurtta bulunan laktoz miktarı süte gore daha azdır.

Balık ve Deniz Ürünleri

Balıklar ve deniz ürünleri hem iyi birer protein deposudur hem de genel olarak düşük yağ oranına sahiplerdir. Somon benzer biçimde birazcık daha yağlı alternatifler ise sıhhatli Omega-3 yağ asitleri içerdiğinden eklemlerdeki tutuklukları ve enflamasyonu azaltırlar.

Tavuk ve Hindi

Tavuk ya da hindi benzer biçimde kümes hayvanlarından yağsız protein sağlayabilirsin.

Soya

Eğer vücudun süt ürünlerine tepki gösteriyorsa, tofu ve soya bazlı içecekler benzer biçimde gıdalardan protein alabilirsin. Ayrıca bu besinler kolesterolün düşmesine ve kalp hastalığı riskinin azalmasına da destek sağlar.

Kuru Yemişler

Kuru yemişler en ergonomik protein deposu seçeneklerin olacak. Elli civarı antep fıstığı sana 6 gram protein sağlar; üstelik bunun yanında sodyum ve potasyum desteği de verir. Bu ikisi, egzersiz esnasında terlediğinde vücudunun kaybetmiş olduğu maddelerdir.

Baklagiller

Baklagiller hem mükemmel hem de ekonomik protein kaynaklarıdır. Ayrıca bu besinler lif bakımından zenginlerdir ve senin için mükemmel bir bitkisel demir deposu rolünü üstlenirler.

Daha fazla gör:  RAMAZAN’DA NASIL SPOR YAPMALISIN? - FitBlog.com.tr

Sie sehen Beitrag: PROTEİN İÇEREN BESİNLER: PROTEİN ALABİLECEĞİN EN İYİ KAYNAKLAR

Website :https://classicultimaterock.com/

Kategori: YAŞAM

Leave a Reply