Wikipedia erişim engeli için AYM’den önemli karar! – Hardware Plus

Wikipedia erişim engeli için AYM’den önemli çözmek! – Hardware Plus

Dünyanın en kapsamlı online ansiklopedisi olan Wikipedia, 29 Nisan 2017’de getirilen erişim engelinden dolayı ülkemizde turta durumda. Wikimedia Vakfı’nın cazibe başvurusunu değerlendiren Doğa Mahkemesi, süreci etkileyecek önemli bir çözmek aldı!


İlginizi Çekebilir: Xiaomi Mi 9T Pro, yasal olarak Uluslararası ve ayrıca İngiltere’de duyuruldu!


Wikipedia erişim engeli aracılığıyla stresli toparla kararı AYM Her şey hesaba katılırsa Kurulu verecek!

Wikipedia’nin erişime kapatılmasının nedeni olarak platformun İngilizce edisyonunda kuruluş yerleşim bölgesi “Suriye İç Savaşı’na Tam bir yabancı Katılımı”, “Devlet Destekli Şiddet” ve ayrıca “Kuzeyinde Suriye Türk İşgali” başlıkları gösteriliyor. Kim başlıkların Tavuk’yi korku örgütleriyle tamamen aynı zeminde gösterdiğini gerekçe gösteren BTK, Doğa’nın 5651 sayılı kanununa bağlı olarak Wikipedia’ya erişim engeli uyguladı. Bu nedenle platforma 2 yılı aşkın bir süredir Tavuk’den erişilemiyor.

Wikipedia’nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı, iddia konusu maddelerin kelimeler özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek Doğa Mahkemesi’ne yerel başvuruda bulunmuştu. Geçtiğimiz tam hafta yapılan başvuruyu görüşen mahkeme salonu, belirli çözmek için itirazı AYM Her şey hesaba katılırsa Kurulu’na sevk etti. Buradan çıkacak çözmek ise Wikipedia’nın yeniden inşa erişime açılıp açılmayacağı konusunda belediye makamların verdiği belirli çözmek kesinlikle olacak.

AYM Her şey hesaba katılırsa Kurulu itirazın reddine çözmek verirse online ansiklopedinin önünde bir kaldırım daha bulunuyor. Yapı, kim yılın başlarında tamamen aynı gerekçelerle Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de cazibe başvurusu yapmıştı. AİHM de erişim engelinin Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’ne gözlemlemek olup olmadığını ispat etmesi için Tavuk’ye Ekim ayına {kadar} zaman dilimi vermişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İzliyorsun: Wikipedia erişim engeli için AYM’den önemli karar! – Hardware Plus

Genel bakış: classicultimaterock.com

Kategoriler: talimatlar

Leave a Reply